Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı

Cayma Hakkı

1 Nisan 2017 tarihinden itibaren 45 yaş altı çalışanlar için Bireysel Emeklilik sistemi (BES) başlamıştır. Sisteme giriş otomatik olduğundan BES'e dahil olmayıp çıkmak isteyenlerin sisteme girdikten sonra 2 ay içerisinde cayma hakkını kullanabileceği gibi takip eden dönemde dilediği zaman sistemden ayrılabilir.

Cayma halinde ödenen katkı payları bireysel emeklilik hesabında bulunan yatırım gelirleri ile birlikte en fazla 10 iş günü içinde bağlı bulunduğu emeklilik şirketi tarafından personele iade edilir.

Personel cayma hakkını kullanmak isterse doğrudan BES şirketine başvuru yaparak sistemden çıkışını isteyecektir. Cayma hakkının kullanmak isteyen personel önceden tercih ettiği BES şirketine müracaat ederek sistemden çıkış yapacaktır.

Bireysel emeklilik otomatik katılım sistemi (OKS) prim kesinti oranı, maaş hesaplaması KBS üzerinden yapılan tüm personel için ilk ay, “asgari oran” olarak belirlenen %3 oranında uygulanacaktır.

Personel, oran değişikliği, cayma hakkı, sonlandırma ve ara verme işlemlerine ilişkin taleplerini doğrudan kendileri emeklilik şirketlerine iletecektir. Bu konularda maaş mutemetleri herhangi bir işlem yapmayacaklardır.

Belirtilen konulardaki bilgi değişiklikleri, şirketler tarafından önce Emeklilik Gözetim Merkezine (EGM), oradan da Muhasebat Genel Müdürlüğüne (MGM) sistemler aracılığıyla iletilecek ve hesaplamalara otomatik olarak yansıtılacaktır. Şirkete yapılan taleplerden, ilgili ay sonuna kadar MGM’ye gelen bilgiler, bir sonraki ay maaş dönemi hesaplarına yansıtılacaktır.

Oran değişikliği, cayma hakkı, sonlanma ve ara verme işlemlerine yönelik orak maaş mutemetleri tarafından sistem üzerinde herhangi bir işlem yapılmayacaktır.

Ziraat Emeklilik Cayma Hakkı için başvuru:

TEL: 0850 222 97 00

 Diğer Yöntemler için: Tıklayınız...  

Albarak Katılım Emeklilik Cayma Hakkı için başvuru:

TEL: 0850 226 0 123

NOT: Üniversitemiz tarafından BES başvurusu alınmayacak olup, başvurular BES şirketlerine yapılacaktır.